Παγκόσμιο Γυναικών - Η ανασκόπηση της 1ης ημέρας

Α' ΟΜΙΛΟΣ

Ελλάδα και Πορτογαλία εξασφάλισαν από την πρώτη μέρα των αγώνων την παρουσία τους στην δεύτερη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών. Οι δύο Ευρωπαϊκές ομάδες κέρδισαν και τα δύο ματς που έδωσαν στην πρεμιέρα του Παγκοσμίου πρωταθλήματος beach handball και θα αγωνιστούν για την πρωτιά στον όμιλο στο αυριανό (22/6) μεταξύ τους ματς.

Η πρωταθλήτρια κόσμου (2018) Ελλάδα ξεκίνησε με το… δεξί τις υποχρεώσεις της στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νικώντας στα shoot out το Μεξικό με 2-1 σετ (23 - 18) (18 - 22) (SO: 7 - 6). (24 - 27) (18 - 27). Και έκανε το 2/2 στο τελευταίο ματς της πρεμιέρας, κερδίζοντας με 2-0 (27 - 24) (17 - 18) την Ταϊλάνδη.

Η Πορτογαλία, το πρωϊ νίκησε στα shoot out την Ταϊλάνδη με 2-1 (23 - 18) (18 - 22) (SO: 7 - 6) και το απόγευμα κέρδισε και το Μεξικό με 2-0 (23-18, 18-16).

Μεξικό και Ταϊλάνδη θα δώσουν έναν σημαντικό αγώνα για την πρόκριση στην δεύτερη φάση αύριο (22/6).

Β' ΟΜΙΛΟΣ

Ευρωπαϊκή υπόθεση ήταν η πρόκριση στον δεύτερο όμιλο, αφού με ιδανικό τρόπο ξεκίνησαν τις υποχρεώσεις τους στο Τουρνουά η Ισπανία και η Δανία. Αμφότερες οι ομάδες έκαναν το 2/2 και εξασφάλισαν από την πρώτη μέρα την πρόκριση τους στην κυρίως φάση και θα αγωνιστούν αύριο (22/6) για την πρωτιά στον όμιλο.

Στο πρώτο τους ματς, οι Ισπανίδες νίκησαν τις Η.Π.Α με 2-0 (32 - 20) (19 - 13) και στο δεύτερο πάλι χωρίς να χάσουν σετ, το Βιετνάμ (24-12 19-12).  Δύο νίκες με το ίδιο σκορ (2-0) πήρε και η Δανία. Αρχικά νίκησε το Βιετνάμ (25 - 16) (24 - 21) και στην συνέχεια τις Η.Π.Α (33- 25 ) (24-16). Η «μάχη» της πρόκρισης θα δοθεί ανάμεσα σε Βιετνάμ και Η.Π.Α στον μεταξύ τους αγώνα (22/6).

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ

Στον τρίτο όμιλο η Ολλανδία και η Αργεντινή με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια ουσιαστικά εξασφάλισαν την παρουσία τους στην δωδεκάδα της διοργάνωσης. Η Ολλανδία κέρδισε με 2-0 τόσο την Ουρουγουάη όσο και την Αυστραλία χωρίς να δεχθεί ουσιαστικά κάποια αντίσταση.

Το ίδιο και για την Αργεντινή, η οποία κέρδισε επίσης με 2-0 σετ τις ίδιες ομάδες. Έτσι αύριο στην τελευταία αγωνιστική του ομίλου, Ολλανδία και Αργεντινή θα παλέψουν για την πρωτιά του ομίλου, ενώ Ουρουγουάη και Αυστραλία θα μονομαχήσουν για το τελευταίο εισιτήριο της επόμενης φάσης.

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Στον όμιλο του…θανάτου, όπου όλες οι ομάδες είναι δυνατές και υποψήφιες για πρόκριση, η Γερμανία με δύο νίκες σε ισάριθμα παιχνίδια απέκτησε το προβάδισμα για την πρωτιά του ομίλου. Νίκησε με 2-0 σετ Ουγγαρία και Βραζιλία και αύριο θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία.

Η Νορβηγία βρίσκεται στη δεύτερη θέση του ομίλου με μια νίκη, αυτή απέναντι στην Ουγγαρία με 2-0, ενώ ηττήθηκε με 2-1 σετ από την Βραζιλία.  Η Βραζιλία επίσης μετράει μια νίκη και μια ήττα. Η ήττα προήλθε από τη Γερμανία. Η Ουγγαρία από την άλλη έμεινε τελευταία στον όμιλο με μηδέν βαθμούς και ουσιαστικά αύριο θα παίξει το τελευταίο της χαρτί για την πρόκριση, αλλά χρειάζεται συνδυασμό αποτελεσμάτων. Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του ομίλου η Γερμανία θα αντιμετωπίσει τη Νορβηγία και η Βραζιλία την Ουγγαρία.

1. Γερμανία 4 (4-0)
  2. Νορβηγία 2 (3-3)
  3. Βραζιλία 2 (2-3)
  4. Ουγγαρία 0 (1-4)

15:50 Κεντρικό γήπεδο Γερμανία - Νορβηγία

16:40 Κεντρικό γήπεδο Βραζιλία - Ουγγαρία