Παγκόσμιο Γυναικών - Η ανασκόπηση της 2ης ημέρας

A' ΟΜΙΛΟΣ
Ασταμάτητη είναι η πρωταθλήτρια κόσμου του 2018, Ελλάδα, αφού συνεχίζει με το απόλυτο των νικών στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα Beach handball. H Εθνική μας ομάδα κέρδισε με 2-0 σετ ‘(15 - 12) (21 - 14) την Πορτογαλία στο ντέρμπι κορυφής του πρώτου ομίλου, έκανε το 3/3 και θα ξεκινήσει με 4 βαθμούς στην κυρίως φάση, ενώ η Πορτογαλία με δύο.
Την πρόκριση εξασφάλισε και η Ταϊλάνδη, που νίκησε με 2-0 (20-19, 18-16) το Μεξικό στο άλλο καθοριστικό ματς της τρίτης αγωνιστικής. Η Ταϊλάνδη θα εκκινήσει χωρίς βαθμούς στην επόμενη φάση.
 Η βαθμολογία
1. Ελλάδα  6 (6-1)
2. Πορτογαλία 4 (4-3)
3. Ταϊλάνδη 2 (3-4)
4. Μεξικό 0 (1-6)

Β' ΟΜΙΛΟΣ
H Δανία κατέκτησε την πρώτη θέση στον δεύτερο όμιλο κάνοντας το απόλυτο των νικών. Νίκησε με 2-0 σετ (21-20, 23-22) την Ισπανία στο ντέρμπι κορυφής, με Ευρωπαϊκό… χρώμα και θα μπει στην δεύτερη φάση της διοργάνωσης έχοντας τέσσερις βαθμούς.
Στο άλλο ματς του ομίλου, όπου κρίθηκε η τρίτη προνομιούχος θέση, οι Η.Π.Α επικράτησαν στα shoot out του Βιετνάμ με 2-1 (24-20, 12-23, 8-7).
Η Ισπανία θα μπει με δύο βαθμούς στην επόμενη φάση, ενώ χωρίς βαθμό θα ξεκινήσουν οι Η.Π.Α.

Η βαθμολογία (σε τρεις αγώνες)
1.     Δανία 6 (6-0)
2.     Ισπανία 4 (4-2)
3.     Η.Π.Α 2 (2-5)
4.   Βιετνάμ 0 (1-6)

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ
Στην τρίτη και τελευταία αγωνιστική του τρίτου ομίλου η Ολλανδία νίκησε εύκολα με 2-0 σετ την Αργεντινή και έχοντας το απόλυτο τόσο σε σετ όσο και σε νίκες περνά στην επόμενη φάση μεταφέροντας 4 πόντους. Η Αργεντινή περνά επίσης ως δεύτερη μεταφέροντας 2 πόντους. Το τελευταίο εισιτήριο του ομίλου πήρε η Ουρουγουάη, που κέρδισε στο άλλο παιχνίδι του ομίλου με 2-0 σετ την Αυστραλία, ωστόσο δεν θα μεταφέρει κάποιους βαθμούς στην κύρια φάση της διοργάνωσης.
Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες)
1. Ολλανδία 6 (6-0)
2. Αργεντινή 4 (4-2)
3. Ουρουγουάη 2 (2-4)
4. Αυστραλία 0 (0-6)

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ
Στον όμιλο του…θανάτου, στην τελευταία αγωνιστική η Γερμανία νίκησε με 2-0 σετ τη Νορβηγία και έχοντας το απόλυτο στον όμιλο πέρασε ως πρώτη και μεταφέρει 4 βαθμούς στην κύρια φάση. Παρά την ήττα της η Νορβηγία θα περάσει στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, αλλά με μηδέν βαθμούς. Η Βραζιλία κατάφερε στον αγώνα με την Ουγγαρία έκανε ακόμη μια ανατροπή, πέτυχε τη νίκη με 2-1 σετ και εξασφάλισε τη δεύτερη θέση του ομίλου. Τέλος, η Ουγγαρία με τρεις ήττες σε ισάριθμα παιχνίδια έμεινε εκτός κύριας φάσης, κάτι που σίγουρα αποτελεί μεγάλη έκπληξη στη διοργάνωση.
1. Γερμανία 6 (6-0)
2. Βραζιλία 4 (4-4)
3. Νορβηγία 2 (3-5)
4. Ουγγαρία (2-6)