ΚΑΤΑΡ - ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 2-0 (ΘΕΣΕΙΣ 5-6) (Α)

Το Κατάρ επικράτησε με 2-0 σετ της Ουρουγουάης, σε παιχνίδι που διατήρησε το ενδιαφέρον αμείωτο έως το φινάλε και τερμάτισε στην 5η θέση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών Beach Handball, ενώ οι Λατινοαμερικάνοι στην 6η.

Το πρώτο σετ ήταν ισορροπημένο, ωστόσο οι Καταριανοί είχαν ελαφρύ προβάδισμα μέχρι το 8ο λεπτό. Η Ουρουγουάη ανέτρεψε το σκορ (15-16), για πρώτη φορά, στο 08:03. Οι Ασιάτες, για τους οποίους καθοριστική συμβολή είχε ο τερματοφύλακας Μοχάμεντ Αλιαφεάι, «απάντησαν» αμέσως (17-16), η Ουρουγουάη το… γύρισε ξανά (17-18) στο 08:45, όμως δεκαπέντε δευτερόλεπτα πριν από το τελευταίο σφύριγμα, το Κατάρ προηγούνταν με 19-18. Στο 09:56 η Ουρουγουάη είχε την ευκαιρία να κυριαρχήσει στο σετ, όμως ο Γκάλο Γκόμεζ δεν κατάφερε να σκοράρει στην προσπάθεια που επιχείρησε για δίποντο.

Το δεύτερο σετ κύλησε περίπου όπως το πρώτο, καθώς ήταν επίσης –σχεδόν- ισορροπημένο και το Κατάρ είχε ξανά ελαφρύ προβάδισμα. Στο 09:56, σε αντίθεση με το πρώτο σετ, η Ουρουγουάη κατάφερε να σκοράρει και να φέρει το ματς στα ίσα (16-16), όμως ελάχιστα δευτερόλεπτα αργότερα ο σπεσιαλίστας του Κατάρ, Αχμέντ Χασάν, πέτυχε γκολ, που μετράει για δύο πόντους (18-16) και έτσι οι Ασιάτες επιβλήθηκαν με 2-0 σετ.

Με τη νίκη αυτή το Κατάρ εξασφάλισε την παρουσία του στα World Beach Games στο Μπαλί το 2023.

ΚΑΤΑΡ – ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 2-0 (19-18, 18-16)

ΚΑΤΑΡ: Γκάρμπα, Ταρέκ Αμνταλά, Αχμέντ Χασάν 12, Αχμέντ Μοχάμεντ 2, Αχμάντ Μουράντ 4, Μοχάμεντ Αλιαφεάι, Νοουραντίνε Ντενγκουίρ 9, Αλί Κεναούι, Μαρουάν Κακχί 10, Χασάν Σαλέχ

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Περέζ Βαλντέζ 4, Οχολεγκουί Γκρουμπ, Ροντρίγκεζ Μαγιάντο 2, Σαντιάγκο Γκαρατεγκουί, Γκάλο Γκόμεζ 2, Μπίκα Ντε Ντομινικίς, Μιράντα Ροντρίγκεζ 14, Σεκουέιρα Σαραβία 6, Γκάλο 2, Βελάζκο Φερνάντεζ 4

Διαιτητές: Φανάκ – Νταρέ, Αποβολές: 1-1

Δηλώσεις :

ΜΟΧΑΜΕΝΤ ΑΧΜΕΤ ΧΑΣΑΝ (ΚΑΤΑΡ) «Είμαι ο πιο έμπειρος παίκτης και ο αρχηγός αυτής της ομάδας, οπότε πρέπει να επωμίζομαι τις ευθύνες. Γι αυτό ανέλαβα κιόλας την κρισιμότερη θέση που σφράγισε τη νίκη μας.

Είμαστε και… δεν είμαστε ευχαριστημένοι από την πέμπτη θέση. Περιμέναμε κάτι παραπάνω, αλλά μας επηρέασε η απουσία δυο παικτών που ασθένησαν από τον COVID-19, με αποτέλεσμα να εξαντληθούμε σωματικά και πνευματικά. Αυτό μέτρησε επί πλέον σε αγώνες με ευρωπαϊκές ομάδες, που διαθέτουν μεγάλα και δυνατά κορμιά.

Μπορεί να μην περάσαμε στην τετράδα και να μην έχουμε την ευκαιρία να διεκδικήσουμε ένα μετάλλιο, αλλά τουλάχιστον η πέμπτη θέση μας δίνει την πρόκριση στα ANOC World Beach Games που θα διεξαχθούν το 2023 στο Μπαλί της Ινδονησίας.

Η εμπειρία μας εδώ στο Ηράκλειο είναι καταπληκτική από όλες τις πλευρές. Οι εγκαταστάσεις που δημιουργήθηκαν είναι από τις καλύτερες στον κόσμο και η διοργάνωση κυμάνθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα. Για την ελληνική φιλοξενία τι να πω; Είναι γνωστή σε όλο τον κόσμο».

ΑΝΤΡΕΣ ΚΑΡΛΟΣ ΜΙΡΑΝΤΑ (ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ)

«Ήταν ένα δύσκολο ματς απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα και δυστυχώς δεν τα καταφέραμε. Δεχθήκαμε ένα γκολ τέσσερα δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη του δεύτερου σετ και χάσαμε την ευκαιρία για κάτι καλύτερο. Μείναμε έξω από τα ANOC World Games του 2023, αλλά δεν τα παρατάμε.

Φεύγουμε με τις καλύτερες εντυπώσεις από το Ηράκλειο, τόσο από τα γήπεδα και το επίπεδο της διοργάνωσης, όσο και από την ατμόσφαιρα και τη φιλοξενία».