ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 2-0 (A-K18)

Μεγάλη νίκη πήρε η Εθνική Εφήβων της Αργεντινής με 2-0 (17-14, 14-13) κόντρα στην αντίστοιχη της Ουρουγουάης στην πρεμιέρα της  στον Δ’ όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων – Νεανίδων (Κ18).

Στο λατινοαμερικάνικο ντέρμπι του ομίλου, η «αλμπισελέστε» αποδείχθηκε πολύ πιο συγκεντρωμένη  στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και στις δύο περιόδους και αυτό ουσιαστικά της χάρισε και την νίκη.

Στο πρώτο σετ με το σκορ 14-14 οι Μπρουνέτα και Ρόζιτσνερ έδωσαν τις λύσεις στην επίθεση, ανταμείβοντας τις καλές άμυνες που προηγήθηκαν.

Στο δεύτερο σετ, η Ουρουγουάη ξεκίνησε πιο δυνατά, πήρε προβάδισμα με 13-8 χάρη και στις σημαντικές επεμβάσεις του Λεάλ (5 στο σύνολο), αλλά στην συνέχεια την σκυτάλη στις επεμβάσεις πήρε ο τερματοφύλακας της Αργεντινής. Ο Γκόργκο με 3 επεμβάσεις κράτησε  ανέπαφη την εστία του στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και ο Φουρ με έξι 6 δικούς του πόντους χάρισε το σετ (14-13) και την νίκη στην Αργεντινή.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ 2-0 (17-14, 14-13)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Ντέλφα, Ντόλτσε, Φουρ 7, Μάουχ 6, Γκουιγιαμόν 6, Ρόζιτσνερ 2, Γκόργκο 1, Ζόκο, Γκουλ, Μπρουνέτα 9

ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ: Φαλέρο, Λόπεζ, Σετράρο 3, Πιροντζέλι 8, Γκουέρα, Μπιάντσι, Περέιρα 2, Λεάλ 2, Φρεζένγο 8, Λαπετίνα 4

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Luca La Delfa Παίκτης Αργεντινής

"Ήταν πολύ δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε ότι θα ήταν έτσι. Πιστεύω ότι κάναμε ότι καλύτερο μπορούσαμε και κερδίσαμε. ήταν ένα πολύ καλό ματς."