ΙΣΠΑΝΙΑ – ΙΟΡΔΑΝΙΑ 1-2 (A-K18)

Σημαντική νίκη για την προσπάθεια πρόκρισης στην 12άδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Κ18) πήρε η Ιορδανία με 2-1 (18-28, 20-12, 8-6) επί της Ισπανίας για την 1η αγωνιστική του Γ’ ομίλου.

Παρά την απώλεια του πρώτο σετ εύκολα με από τους Ίβηρες, οι Ιορδανοί στην δεύτερη περίοδο παρουσιάστηκαν μεταμορφωμένοι και ισοφάρισαν εύκολα σε 1-1 για να ολοκληρώσουν την ανατροπή στα σουτ άουτ.

Εκεί, οι Ισπανοί  έχασαν προσπάθειες με τους Μοντέρο και Τορεκίλα, ενώ από την Ιορδανία αστόχησε μόνο ο Τζάαρα.

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΙΟΡΔΑΝΙΑ 1-2 (28-18, 12-20, 6-8)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μοντέρο 4, Μάτας 10Μπαρτρές 16, Τορεκίλα 10, Ρομέρο 2Περούχο, Μαρτίνεθ 2, Μόρτε 2BαγιέχοΑλφάρο

ΙΟΡΔΑΝΙΑΆσα 6, ΧαμαμρέχΑμπΑνανζέχ 8, ΑΑνανζέχΑλαμπντάλαΑλ-Χμούντ 10, Αλ-Οτάμπι 10, Τζάαρα 10, ΧαμούρΑμπουρουμάν 2

ΔιαιτητέςΟρτέγαΑουλάρ (ΒενεζουέλαΑποκλεισμοί:1-2
ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Χουάν Αντόνιο Βάσκεθ ( προπονητής Ισπανίας)

“Ήταν μία απογοητευτική ήττα για μας. Μία απώλεια εκτός προγράμματος. Τώρα θα πρέπει να κερδίσουμε τα δύο επόμενα παιχνίδια μας, το ένα εκ των οποίων είναι κόντρα στην Ελλάδα, που έχει την έδρα και θα είναι ένας πολύ δύσκολος αγώνας για μας».

Χοσάμ Ασά (αθλητής Ιορδανίας):Eίμαστε πάρα πολύ χαρούμενοι με την νίκη μας κόντρα σε έναν μεγάλο αντίπαλο. Δουλέψαμε σκληρά και τα καταφέραμε. Παίζουμε για την χώρα μας και είμαστε περήφανοι. Τώρα ξεχνάμε το ματς αυτό και κοιτάζουμε το επόμενο κόντρα στην Ελλάδα, που θα έχει το κοινό μαζί της».