ΚΑΤΑΡ – ΙΡΑΝ 0-2 (A-K18)

Την παρουσία του στην 12άδα του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Κ18) εξασφάλισε το Ιράν που έκανε το 2x2 στον Α’ όμιλο νικώντας με 2-0 (15-14, 15-14) το Κατάρ.

Το πρώτο σετ κρίθηκε στο «χρυσό» γκολ. Με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να πάρουν διαφορά στο σκορ, ο «γόρδιος«» δεσμός της ισοπαλίας 14-14 κόπηκε από τον Χοσεΐν Χεϊνταριάν που έδωσε το πρώτο σετ στο Ιράν.

Η δεύτερη περίοδος έφτασε πολύ επίσης κοντά στο να λυθεί στο «χρυσό» γκολ, αλλά αυτή την φορά ο Ναγιαφαμπάντι σκόραρε ένα δευτερόλεπτο πριν την λήξη κάνοντας το 2-0 για το Ιράν.

ΚΑΤΑΡ – ΙΡΑΝ 0-2 (14-15, 14-15)
ΚΑΤΑΡ: Καράουι 5, Αλ Γκανέμ 1, Ελσάγιετ, Μούσα 8, Μαμούντ 4, Σάριτς, Αλ Μαχαντί 4, Σάλεμ, Αμπντελραζάχ 2, Σούσου 4.
ΙΡΑΝΓκόχαριΣαέντι 4, Χεϊνταριάν Χ. 1, Φαλαβαριάνι 8, Χεϊντεριάνπουρ 2, Χεϊντεριάν Α. 8, ΜασούντΑλιπούρΓκόλνταν 2, Ναγιαφαμπάντι 5.

Διαιτητές: Ντάρε, Φανάκ (Γαλλία) Αποκλεισμοί: 5-1

Φιλιίπ Σάριτς ( αθλητής Κατάρ):

«Παίξαμε καλά, κόντρα σε μία πολύ δυνατή ομάδα, αλλά δυστυχώς χάσαμε το πρώτο σετ στο «χρυσό» γκολ.

Στο δεύτερο χάσαμε και πάλι στις λεπτομέρειες. Ελπίζω να πάμε καλύτερα στην συνέχεια του Παγκοσμίου πρωταθλήματος».

Μεχντί (προπονητής Ιράν):

«Ήταν ένα δύσκολο και δυνατό ματς. Παίξαμε με πάθος και στα κρίσιμα σημεία του αγώνα είχαμε καθαρό μυαλό.

Βελτιωνόμαστε συνεχώς. Σήμερα έπρεπε να κερδίσουμε κα τα καταφέραμε, έστω και με δυσκολία».