Τσεχία-Ισπανία 0-2 (Α-Κ18)

Η Ισπανία ήταν η νικήτρια του αγώνα με την Τσεχία επικρατώντας 2-0 σε ένα ιδιαίτερα ενδιαφέρον παιχνίδι για τον τρίτο όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Το πρώτο σετ της αναμέτρησης ήταν συναρπαστικό με τις δυο ομάδες να δίνουν μάχη «στήθος με στήθος» και χωρίς καμία από τις δυο να μπορεί να πάρει διαφορά μεγαλύτερη τω δυο γκολ σε όλη τη διάρκεια, με το σετ να κρίνεται κυριολεκτικά στην τελευταία επίθεση και τους Ισπανούς να επικρατούν 24-26.

Η έναρξη του δεύτερου σετ είχε και πάλι τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, μέχρι τα μισά, με την Ισπανία να κάνει ένα σερί 6-0 και να ξεφεύγει στο σκορ 13-20. Τα πράγματα τότε έγιναν ευκολότερα για την Ισπανική ομάδα, η οποία στο τέλος πήρε εύκολα τη νίκη 23-36.

Τα σετ: 24-26, 23-36

Τσεχία (Λάντα Τρόβκοβα): Λαβίσκα, Βόγιρ 14, Μπένες, Μπούριανεκ 11, Κχέκ, Μίκε, Ποκόρνι 6, Σρμπά 2, Ντούντα 10, Φόρνμπαουμ 4.

Ισπανία (Αντόνιο Βάσκεζ): Σάνταμαρία, Λόπες Αλμπέρτο, Bαγιέχο, Λόπες Φεράν 18, Ντίας 6, Ρομέρο 16, Τορεσίγια 14, Μαρτίνεθ, Μόρτε 2, Μάτας 6.

Διαιτητές: Φάνακ, Ντάρε. Αποκλεισμοί: 2-3

Εδουάρδο Ρομέρο (Αθλητής Ισπανίας): «Ήταν ένα πολύ δύσκολο για εμάς παιχνίδι στο πρώτο σετ, καταφέραμε όμως να το πάρουμε, παίζοντας με μια ιδιαίτερα δυνατή ομάδα. Στο δεύτερο σετ ήμασταν καλύτεροι και είμαι πολύ χαρούμενος που καταφέραμε και πήραμε τη νίκη».