BΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ (Α-Κ18) 0-2

Στην επόμενη φάση στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα beach handball στην κατηγορία των  εφήβων πέρασε η Κροατία καθώς επικράτησε με 2-0 σετ των Βραζιλιάνων σε αγώνα για τον 1ο όμιλο.

Η Κροατία στο πρώτο σετ κατάφερε να πάρει από την έναρξη το προβάδισμα, το οποίο και διατήρησε μέχρι το τέλος.

Στο δεύτερο σετ η ομάδα της Βραζιλίας παρουσιάστηκε καλύτερη και ήταν κοντά στο σκορ σε όλη τη διάρκεια. Μάλιστα θα είχε και την ευκαιρία να πάρει το σετ ή ακόμη και να στείλει το παιχνίδι στη διαδικασία των shoot out, αλλά 8 δεύτερα πριν τη λήξη κι ενώ είχε την κατοχή, μια λάθος πάσα ήταν ικανή να στερήσει τη νίκη ή την ισοπαλία στο σετ. Έτσι αν και δύσκολα, η Κροατία έφτασε στη νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΚΡΟΑΤΙΑ 0-2 (12-20, 15-16)

ΒΡΑΖΙΛΙΑ: Φέλιξ 4, Γκονσέλβες 2, Καετάνο 8, Μασάδο, Κακλάνιο 7, Σαντάνα 2, Ζαβιέ 4 , Ντουάρτε, Ραπόσο, Μοράις

ΚΡΟΑΤΙΑ: Κονφόρτα 14, Φiλίποβιτς, Τσβετίτσιανιν, Μπότιτς, Τόμιτς 14, Φάμπεκ, Γκλαβέντεκιτς 8, Μπούμπαλο, Γιουράσοβιτς, Κρανίσεβιτς.

Διαιτητές: Καρντόνε-Μανουέλε, Αποβολές: 3-2

Δηλώσεις:

Λούκα Γκλαβέντεκιτς (παίκτης: Ήταν ένα δύσκολο ματς, ειδικά στη δεύτερη περίοδο. Είμαστε ευτυχισμένοι για την νίκη».

Σαντάνα Ραπόσο (παίκτης Βραζιλίας): «Είχαμε κάποια προβλήματα στην άμυνα. Πιστεύω ότι θα πάμε πολύ καλύτερα στη συνέχεια. Η διοργάνωση είναι θαυμάσια».