ΟΛΛΑΝΔΙΑ - ΕΛΛΑΔΑ 2-0 (Γ)

Την πρώτη της ήττα γνώρισε η Εθνική στον Δ’ Όμιλο του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νεανίδων, από την δευτεραθλήτρια Ευρώπης και Κόσμου ομάδα της Ολλανδία με 2-0 σετ.

Με την πρόκριση να είναι εξασφαλισμένη και για τις δυο ομάδες, αλλά κίνητρο την πρωτιά στον όμιλο, η Ολλανδία ξεκίνησε καλύτερα πήρε προβάδισμα 8-0, με την Ελλάδα να πιέζει για να μειώσει το σκορ, χωρίς όμως να το καταφέρει και τις Ολλανδέζες να επικρατούν 25-15 στο πρώτο σετ.

Αντίθετα με το πρώτο, το δεύτερο ξεκίνησε ανταγωνιστικά με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ, χωρίς όμως η Ελληνική να καταφέρει να πάρει το προβάδισμα. Ένα σερί 10-0 της Ολλανδίας μετέτρεψε το ισόπαλο 8-8 σε 18-8 και συνεχίζοντας ανάλογα η Ολλανδία, κατέκτησε τη νίκη και στο δεύτερο σετ, 20-9.

Ολλανδία (Ρόναλντ Τίνσεν): Μέερσταντ, Έουτεν 19, Χόνκεχαν 2, Μπλόμ 8, Φαν Ντε Χοκ, Μάρσμαν 8, Στέγκ 8, Λιούις, Ντε Γιάγκερ, Μπόλχααρ.

Ελλάδα (Ευριπίδης Χαραλαμπίδης): Παπακώστα, Σπυρολλάρη 2, Πατσάνη 4, Μανδαμαδιώτη, Κουκμίση 6, Μαλέ 6, Κούρτη, Μυλωνά 4, Καπρινιώτη, Σούσκα 2.

Διαιτητές: Αλ Χαίλ, Αλιφαεΐ. Αποκλεισμοί: 1-0

Ευθαλία Σπυρολάρη (Αθλήτρια Ελλάδας)
«Προσπαθήσαμε πάρα πολύ, ξέρα ότι σωματικά οι αντίπαλές μας ήταν καλύτερες . Τα δώσαμε όλα αλλά δεν τα καταφέραμε, συμβαίνουν αυτά και τώρα κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Λβά Μπλόμ (Αθλήτρια Ολλανδίας)
«Το πρώτο σετ ήταν δύσκολο για εμάς, όμως το δεύτερο παίξαμε καλύτερη άμυνα, ήμασταν καλύτερες και πήραμε δίκαια τη νίκη. Είναι μια πάρα πολύ ωραία διοργάνωση».