ΠΡΟΗΜΙΕΛΙΚΟΣ: ΚΡΟΑΤΙΑ - ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2-0 (A-Κ18)

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος εφήβων πανηγύρισε η Κροατία καθώς μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αντίπαλο την Ουκρανία επικράτησε με 2-0 σετ.

Στο πρώτο μέρος η Κροατία πραγματοποίησε καλύτερο ξεκίνημα κι έτσι κατάφερε να προηγηθεί με 4 πόντους. Στη συνέχεια όμως η Ουκρανία κατάφερε να ισορροπήσει και να πλησιάσει στο σκορ. Στο τέλος όμως οι Κροάτες ήταν πιο ψύχραιμοι κι έτσι έφτασαν στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 17-14.

Στο δεύτερο μέρος, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ σε όλη τη διάρκεια με αποτέλεσμα το ενδιαφέρον να μένει αμείωτο μέχρι τα τελευταία δευτερόλεπτα. Οι δύο ομάδες έκαναν κάποια λάθη, ωστόσο η Κροατία ήταν αυτή που κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη και την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης. Η Ουκρανία πλέον θα παλέψει για τις θέσεις 5-8.

ΚΡΟΑΤΙΑ – ΟΥΚΡΑΝΙΑ 2-0 (17-14, 19-18)

Κροατία: Κονφόρτα 10, Φiλίποβιτς, Τσβετίτσιανιν 1, Μπότιτς, Τόμιτς 14, Φάμπεκ, Γκλαβέντεκιτς 11, Μπούμπαλο, Γιουράσοβιτς, Κρανίσεβιτς.

Ουκρανία: Πρότσιουκ 14 , Κράσιουν 2, Ποντμπόρσκι 14, Μπλάχοντιρ 2, Χοτσάτσκο, Ίλιν, Πισαρέφσκι, Σαϊμπάκοφ, Κούσνιρουκ, Σαβίτσκι

Διαιτητές: Γκόμερ Γ.-Γκόμερ Μ.  Αποβολές: 1-2

Δηλώσεις:

Φραν Τσβετίτσιανιν (παίκτης Κροατίας): Ήταν αρκετά πρωί για εμάς κι αυτό ήταν αρκετά δύσκολο δηλαδή να ξυπνήσουμε τόσο πρωί και να ετοιμάσουμε τα σώματά μας για το παιχνίδι. Στο πρώτο σετ όλα πήγαν καλά σε άμυνα, επίθεση. Το δεύτερο μέρος ήταν λίγο δυσκολότερο καθώς και η Ουκρανία ανέβηκε αγωνιστικά κι εμείς πέσαμε λίγο σε ρυθμό. Στο τέλος όμως δείξαμε ξανά το χαρακτήρα μας και κερδίσαμε. Σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης όλοι οι αντίπαλοι είναι καλοί και όλοι έχουν τη δυνατότητα να κερδίσουν».

Αντρίι Χοτσάκτσο: «Το ότι φτάσαμε μέχρι τα προημιτελικά της διοργάνωσης είναι ένα καλό αποτέλεσμα. Σίγουρα θέλαμε περισσότερα και να προχωρήσουμε στην επόμενη φάση. Κάναμε κάποια λάθη σήμερα σε άμυνα κι επίθεση κι έτσι στο τέλος χάσαμε τη νίκη».