ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Α-Κ18  ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-1

Η Γαλλία πήρε μεγάλη πρόκριση στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων (Κ18) και θα αντιμετωπίσει την Κροατία για μια θέση στον τελικό. Ο προημιτελικός με την Γερμανία εξελίχθηκε σε θρίλερ και κρίθηκε στα σουτ άουτ με τους «μπλε» να είναι πιο ψύχραιμοι.

Αν και οι Γερμανοί είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της πρώτης περιόδου όπου προηγήθηκαν και 16-12 στο 7’, στην συνέχεια υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, ενώ και οι Γάλλοι τερματοφύλακες αποδείχθηκαν αποτελεσματικοί με σημαντικές επεμβάσεις. Με επιμέρους  σκορ 7-2 οι Γάλλοι ισοφάρισαν και διαχειριζόμενοι σωστά τα τελευταία 15’’ πήραν το πρώτο σετ με μονό γκολ του Μας.

Στο δεύτερο σετ, το παιχνίδι ήταν πολύ ποιο ισορροπημένο, με τους Γάλλους να δείχνουν κατά διαστήματα να έχουν ένα μικρό προβάδισμα. Ο Ντιμπουά στο 19’ έκανε το 22-20 για τους «μπλε», ο Λάιμπεκ ισοφάρισε σε 22-22 και σχεδόν με την λήξη ο Ζέλσερ  σκόραρε για το 23-22 και οδήγησε την πρόκριση στα σου άουτ.

Ο Ντεμπονέ σκόραρε για τους Γάλλους και ο Ραταμπούλ σταμάτησε τον Γκέιλς στο πρώτο πέναλτι των Γερμανών. Μέχρι και την 4η σειρά των εκτελέσεων οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες με τους «μπλε» να προηγούνται με 8-6. Ο Περσικό νικήθηκε στο τελευταίο γαλλικό πέναλτι από τον Ζέλσερ, αλλά ο Μπόνετ υπέπεσε σε παράβαση χρόνου στην τελευταία εκτέλεση της Γερμανίας και οι Γάλλοι ξέσπασαν σε πανηγυρισμούς για μια ιστορική πρόκριση στα ημιτελικά.

ΓΑΛΛΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-1 (19-18, 22-23, 8-6)

ΓΑΛΛΙΑ: Μας 7, Ακακπό 8, Ντιμπουά 18, Περσικό, Ντεσμπονέ 6, Ουλιέ 2, Σαϊντανί, Ραταμπούλ, Ντεσάμπ 8, Πετί

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Βάντκε, Ντούρις 2, Λάιμπεκ 22, Αλτ, Ζέλσερ 13, Πιτσίρι 4, Κιλπ 2, Εβαλντ, Μπόνετ 4, Γκάιλς

Διαιτητές:  Ντος Σάντος, Ασίς (Βραζιλία) Αποκλεισμοί: 2-3

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Πατρίκ Τεϊσιέ (προπονητής Γαλλίας): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι για την πρόκριση. Στην Γαλλία το μπιτς χάντμπολ άρχισε να καλλιεργείται μεθοδικά τα τελευταία 4 χρόνια, και αν σκεφτεί κανείς ότι είχαμε πανδημία τα τελευταία δύο, είναι δείγμα ότι προοδεύουμε και χαιρόμαστε για αυτό. Θα μείνουμε ταπεινοί και θα προσπαθήσουμε για το καλύτερο για τον ημιτελικό».

Μάρτεν Αλεξάντερ Φρανκ (προπονητής Γερμανίας): «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Στην πρώτη περίοδο ήμασταν  καλύτεροι στα 7-8’ αλλά στην συνέχεια κάναμε πολλά λάθη. Στην δεύτερη ήμασταν καλύτεροι, είχαμε καλές προσπάθειες και καταφέραμε να εκμεταλλευτούμε και να σκοράρουμε στα τελευτ6αία 4’’. Τα σουτ άουτ είναι μια διαδικασία που χρειάζεται και τύχη».