Παγκόσμιο ανδρών: Ελλάδα - Πουέρτο Ρίκο 2-0

Με νίκη ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Ανδρών η Εθνική Ελλάδας, η οποία επικράτησε 2-0 του Πουέρτο Ρίκο, στην πρώτη αγωνιστική του Α’ γκρουπ.

Καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα η ελληνική ομάδα ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση και από την αρχή του πρώτου σετ πήρε το προβάδισμα στο σκορ, το οποίο όλο και διεύρυνε κατά την εξέλιξη του αγώνα. Το Πουέρτο Ρίκο δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον εξαιρετικό ρυθμό της Ελλάδας η οποία όλο και άνοιγε την υπέρ της διαφορά, που έκλεισε στη μέγιστη τιμή της τα 17 γκολ, με τη λήξη του πρώτου σετ που ολοκληρώθηκε 30-13.

Σε αντίθεση με το πρώτο σετ, στο δεύτερο το Πουέρτο Ρίκο ήταν αυτό που είχε το προβάδισμα από την αρχή του, φτάνοντας την υπέρ του διαφορά ακόμα και στα 8 γκολ, 8-16 και λίγο αργότερα 10-18. Σε εκείνο το σημείο όμως η ελληνική ομάδα με μια απίστευτη αντεπίθεση άρχιζε να μειώνει το σκορ και με το εντυπωσιακό σερί 15-0, να προηγηθεί 25-18 και να πάρει στο τέλος άνετα τη νίκη και στο δεύτερο σετ με 27-20.

ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ 2-0 (30-13, 27-20)
Ελλάδα: Ελευθεριάδης Γιώργος 11, Καραγκιοζόπουλος 8, Μπόσκος 2, Ελευθεριάδης Χρυσοβαλάντης, Θεοδώρου 4, Λαδάκης 16, Γουργούμης, Παπάζογλου, Τσαναξίδης 14, Μπάτζιος 2.
Πουέρτο Ρίκο: Εντουάρντο 2, Γκονζάλες Λεμπρόν, Ερνάντες 10, Βάσκες 6, Ροντρίγκες 8, Ριβέρα 2, Ροσάντο Ντάνιελ, Ροσάντο Έκτορ 1, Βάργκας, Γκονζάλες Μανουέλ 2.
Διαιτητές: Μπεν Σαλάχ Μοχάμεντ (ΤΥΝ)-Ντρίσι Μοχάμεντ (ΤΥΝ). Αποκλεισμοί: 3-4.

Δηλώσεις
Διονύσης Καραγκιοζόπουλος (Αθλητής Ελλάδας): «Είμαστε πολύ χαρούμενοι που σε αυτές τις υπέροχες εγκαταστάσεις πετύχαμε την πρώτη μας νίκη σε παγκόσμιο πρωτάθλημα και μάλιστα στη χώρα μας. Τα πανηγύρια πρέπει να σταματήσουν εδώ, γιατί έχουμε δυο ακόμα καθοριστικά παιχνίδια τα οποία και θα κρίνουν την πρόκρισή μας. Στο δεύτερο σετ κάναμε μια μεγάλη ανατροπή εξαιτίας πάθους, ψυχής και θέλησης. Δεν τα παρατήσαμε γιατί θέλαμε οπωσδήποτε τη νίκη.

Luis Guillermo (Αθλητής Πουέρτο Ρίκο): «Πρώτη φορά συμμετέχουμε σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα και είναι μεγάλη εμπειρία σε εξαιρετικές εγκαταστάσεις. Δεν τα πήγαμε καλά στο πρώτο σετ, στο δεύτερο ήμασταν καλοί, αλλά δεν μπορέσαμε να φτάσουμε στη νίκη».