Παγκόσμιο Ανδρών - Η ανασκόπηση της 1ης ημέρας

Α' ΟΜΙΛΟΣ
Ρευστή παραμένει η κατάσταση στον Α’ όμιλο των ανδρών στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα, αναφορικά με την κατάταξη. Η Ελλάδα έχει αποκτήσει προβάδισμα για την πρώτη θέση, έχοντας δύο νίκες στις δύο πρώτες αγωνιστικές. Στο πρωινό πρόγραμμα η ελληνική ομάδα επικράτησε του Πουέρτο Ρίκο (με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο σετ) με 2-0, ενώ οι ΗΠΑ έκαναν την έκπληξη νικώντας με 2-1 την Αργεντινή που μπήκε αυτομάτως σε περιπέτειες.

Το απόγευμα, οι λατινοαμερικάνοι πήραν την πρώτη νίκη που είχαν ανάγκη με 2-0 επί του Πουέρτο Ρίκο, και με την νίκη της Ελλάδας με 2-0 επί των ΗΠΑ αύξησαν τις μαθηματικές τους ελπίδες για πρόκριση στην κυρίως φάση.

Με την Ελλάδα να αντιμετωπίζει την Αργεντινή και τις ΗΠΑ το Πουέρτο Ρίκο, το ενδεχόμενο τριπλής ισοβαθμίας είναι ανοιχτό στον όμιλο. Με νίκη της «αλμπισελέστε» και της Αμερικής, αυτές οι δύο ομάδες μαζί με την Ελλάδα προκρίνονται στην κυρίως φάση, αλλά η τελική κατάταξη θα κριθεί στα σετ που έχει πάρει κάθε ομάδα, ακόμη ίσως και στους πόντους.

Σε περίπτωση που η Ελλάδα νικήσει την Αργεντινή και το Πουέρτο Ρίκο τις ΗΠΑ, τότε η πρώτη θέση θα είναι «γαλανόλευκη» και οι άλλες δύο προνομιούχες επίσης θα κριθούν σε τριπλή ισοβαθμία με τα ίδια κριτήρια.

Β' ΟΜΙΛΟΣ
Η Κροατία εξασφάλισε την παρουσία της στην κυρίως φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Ανδρών μετρώντας – όπως αναμενόταν - δύο νίκες σε ισάριθμες αγωνιστικές του Β’ ομίλου. Αρχικά η Ουρουγουάη και στην συνέχεια το Εκουαδόρ στάθηκε πολύ δύσκολο να αντισταθούν στην δευτεραθλήτρια κόσμου το 2018 στο Καζάν και ηττήθηκαν αμφότερες με 2-0.

Κι αν η ομάδα του Ισημερινού μετράει ήδη δύο ήττες και ουσιαστικά είναι εκτός 12άδας, η Ουρουγουάη έχει μεγάλες πιθανότητες να προκριθεί ακόμα και ως δεύτερη. Οι Λατινοαμερικάνοι σόκαραν την Ισπανία – που μετρούσε μια νίκη με 2-0 επί του Εκουαδόρ – επικρατώντας στα σουτ άουτ με 2-1 και έβαλαν τους Ίβηρες σε περιπέτειες. Η Ισπανία παίζει στην 3η και καθοριστική αγωνιστική του ομίλου με την Κροατία που σαφώς θέλει να πάρει την πρωτιά με το μέγιστο δυνατό πλεονέκτημα στην κυρίως φάση. Οι Ισπανοί για να πάρουν την 2η θέση θα πρέπει να νικήσουν τους Κροάτες και οι Ουρουγουανοί να χάσουν από το Εκουαδόρ, περίπτωση στην οποία μπορεί να αποκλειστεί από την κυρίως φάση η Ουρουγουάη. Ανοιχτό είναι το ενδεχόμενο και για τριπλή ισοβαθμία μεταξύ Ισπανίας,  Ουρουγουάης και Εκουαδόρ.

Γ’ ΌΜΙΛΟΣ

Στον αγώνα που άνοιξε το πρόγραμμα του Γ’ Ομίλου η Δανία αντιμετώπισε το Ιράν, το οποίο και νίκησε 2-0, χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη δυσκολία, επικρατώντας 23-10 και 20-12 στα σετ, με τους Ιρανούς να μην μπορούν να προβάλουν σθεναρή αντίσταση. Στον άλλο αγώνα της πρώτης αγωνιστικής η Νορβηγία νίκησε 2-0 την Αίγυπτο, με το ίδιο σκορ 28-20 και στα δυο σετ, ξεκινώντας «με το δεξί» τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις.

Στους απογευματινούς αγώνες που ακολούθησαν, η Δανία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Αίγυπτο, καταφέρνοντας όμως να επικρατήσει 2-1 στη διαδικασία των σουτ άουτ, «ζευγαρώνοντας» τις νίκες της. Δεύτερη νίκη το απόγευμα και για την Νορβηγία η οποία έκαμψε στα σουτ άουτ το Ιράν παίρνοντας τη νίκη 1-2 και την Τρίτη (22/6) θα παίξει με την Δανία τον κρίσιμο αγώνα για την πρωτιά στον όμιλο.

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ

Η Πορτογαλία ήταν η ομάδα που επικράτησε στο εναρκτήριο παιχνίδι του Δ’ ομίλου, νικώντας 2-0 τη Νέα Ζηλανδία με σχετική άνεση, 32-20 και 25-16. Αντίθετα στο άλλο παιχνίδι το ομίλου η Βραζιλία δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Κατάρ, επικρατώντας 2-1 στα σουτ άουτ, με τα σετ να λήγουν 16-17 υπέρ του Κατάρ και 14-10 υπέρ της Βραζιλίας, με τη «Σελεσάο» να παίρνει τη διαδικασία των σουτ άουτ8-6.

Οι Βραζιλιάνοι νίκησαν και το απόγευμα στον δεύτερο αγώνα της ημέρας , επικρατώντας της Νέας Ζηλανδία 2-0, παίρνοντας μάλιστα και τα δύο σετ με το ίδιο σκορ, 16-26. Στον άλλο απογευματινό αγώνα το Κατάρ πήρε την πρώτη του νίκη, καταφέρνοντας να νικήσει την Πορτογαλία στη διαδικασία των σουτ άουτ με σκορ 2-1.

1. Βραζιλία 4 (4-1)
2. Πορτογαλία 2 (3-2)
3. Κατάρ 2 (3-3)
4. Νέα Ζηλανδία 0 (0-4)

15:50 Κατάρ -Νέα Ζηλανδία
15:50 Βραζιλία-Πορτογαλία