Όσα έγιναν στους προημιτελικούς των γυναικών

Η Ισπανία έκανε την νίκη των προημιτελικών του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Γυναικών αφήνοντας εκτός την δευτεραθλήτρια κόσμου Βραζιλία και ετοιμάζεται για την μεγάλη μάχη με την Ελλάδα στην 4άδα σε μια επανάληψη του ημιτελικού του 2018 στο Καζάν, ενώ υπήρξε ήδη μια Ίβηρο – Βαλκανική αναμέτρηση των δύο ομάδων στην κυρίως φάση με νικήτρια την ελληνική ομάδα στα σουτ άουτ.

Οι Ισπανίδες σε ένα εξαιρετικά κλειστό ματς νίκησαν τις Βραζιλιάνες με 2-0 (13-11, 18-16) με την Φερνάντεθ Ρόμπλες να κάνει το ματς της ζωής της κάτω από τα δοκάρια με 13/26 επεμβάσεις.

Η Ελλάδα στα σουτ άουτ έκανε την ανατροπή κόντρα στην Αργεντινή με  2-1 (22-33, 19-16, 8-6) και μαζί ήρθε ένα βήμα πιο κοντά στην διατήρηση του τίτλου της από το 2018.

Η Γερμανία βρήκε αντίσταση μόνο στο δεύτερο σετ από την Πορτογαλία της οποίας επιβλήθηκε με 2-0 (20-12, 10-8) με την Μέλμαν να σκοράρει 6 από τους συνολικά 8 πόντους της σε αυτήν την περίοδο , την ώρα που οι 10 επεμβάσεις (50%) της Φίλτερ ήταν αρκετές για να εξασφαλίσουν ασφάλεια στα μετόπισθεν.

Οι Γερμανίδες στον έτερο ημιτελικό της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσουν την Ολλανδία. Οι «τουλίπες» χρειάστηκαν την – μοναδική στον αγώνα - επέμβαση της Μπούτερ στην έκτη σειρά εκτελέσεων των σουτ άουτ και την εύστοχη προσπάθεια στην συνέχεια της Μολ για να πάρουν την νίκη – πρόκριση με 2-1 (26-24, 24-25, 11-10).