Α' ημιτελικός ανδρών: BΡΑΖΙΛΙΑ – ΔΑΝΙΑ 1-2

Για πρώτη φορά στην ιστορία της η Δανία προκρίθηκε σε τελικό Παγκοσμίου πρωταθλήματος Beach Handball των ανδρών, αφού μετά από έναν συγκλονιστικό ημιτελικό που τα… είχε όλα, επικράτησε με 2-1 της Βραζιλίας, η οποία δεν θα μπορέσει να υπερασπιστεί τον τίτλο που είχε κατακτήσει το 2018, στο Καζάν.

Στο πρώτο σετ, η Σελεσάο μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 6-0, όμως οι Δανοί «απάντησαν» με τον ίδιο τρόπο (6-6 στο 4΄).  Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο – πόντο, μέχρι το 8΄, χρονικό σημείο όπου η Βραζιλία με σερί 7-2 κατέκτησε τελικά το σετ με 21-16.

Η Δανία με… όπλο της την άμυνα και έχοντας αποτελεσματικότητα στην επίθεση προηγήθηκε με 10-2 στο 4΄, εκμεταλλευόμενη τις λάθος επιλογές της αντίπαλης ομάδας. Στην συνέχεια όμως, πήρε μπρος ο Πιρές, ο οποίος με απανωτούς πόντους, μετέτρεψε το 16-10, σε 16-16, στέλνοντας το ματς στο «χρυσό γκολ». Ο Φ. Γένσεν  σκόραρε και η Δανία ισοφάρισε σε 1-1.

Η διαδικασία των shoot out ήταν συναρπαστική και είχε πρωταγωνιστή τον Δανό γκολκίπερ, Σ. Γένσεν. Ξεκίνησε με αποβολή του Ρ. Αντερσεν (που χάνει τον αυριανό τελικό) και συνεχίστηκε με δύο χαμένα σουτ για κάθε ομάδα.  Για την Βραζιλία αστόχησαν οι Αμαράλ (δοκάρι στο 3ο σουτ) και Σιμόες (4ο, απόκρουση Γένσεν Σ.) και από την Δανία οι Μόνγκενσεν (2ο, απόκρουση Τίλερ) και Βιλουμσεν (άουτ). Όλα κρίθηκαν στο πέμπτο σουτ, με τον Μ. Αντερσεν να σκοράρει και τον Σ. Γένσεν να αποκρούει το πέναλτι του Πιρές και την Δανία να παίρνει την νίκη με 2-1 σετ, αφού επικράτησε με 6-4 στα shoot out !

Τα σετ: 21-16, 16-17, 4-6.

Bραζιλία (Ρικάρντο Νασιμέντο): Σέμπεν, Σιμόες 8, Πινέϊρο 5, Αμαράλ 8, Κάρλος Ντε Ολιβεϊρα, Πιρές 16, Μπαρσέλος, Τίλερ 2, Μαρτσέτε 2, Ντα Σίλβα.

Δανία (Άντερσεν Γ.): Γένσεν Σ., Τόμσεν, Βιλουμσεν, Μογκενσεν 4, Τζαστ 10, Αντερσεν Μ. 10, Αντερσεν Ρ., Μος 8, Γένσεν Φ. 7, Κρίστενσεν.

Διαιτητές:  Μπαρτκόβιακ / Λακόμι (Πολωνία). Αποκλεισμοί: 2-1. Κόκκινη Κάρτα: 0 -1

Δηλώσεις

Ρενάν Καρβάλιο Πινέριο (παίκτης Βραζιλίας): Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι, αυτό άλλωστε το δείχνει και το αποτέλεσμα. Ήταν δίκαιο παιχνίδι που παλέψαμε σκληρά αλλά κέρδισαν. Ήμασταν πολύ κοντά στο να καταφέρουμε να πάρουμε και το δεύτερο σετ, δεν το κάναμε και η Δανία ήταν καλύτερη στη διαδικασία των σουτ-αουτ. Τίποτα άλλο για να πούμε, πρέπει να πάμε για το χάλκινο μετάλλιο.

Ρόνι Άντερσεν (παίκτης Δανίας): Σίγουρα η τελική τετράδα των ημιτελικών δείχνει ότι θα γίνουν σπουδαία ματς. Ομάδες όπως εμείς η Βραζιλία, η Κροατία συνήθως βρίσκονται στα ημιτελικά. Φέτος θα έχουμε και τους διοργανωτές. Είναι τέλειο γι αυτή την περιπέτεια σαν παραμύθι. Το σημερινό παιχνίδι ήταν σίγουρα ένα δράμα. Η Βραζιλία έχει μια φανταστική ομάδα. Αν θέλεις όμως να γίνεις Παγκόσμιος πρωταθλητής πρέπει να τους κερδίσεις όλους. Κρίθηκε στις λεπτομέρειες και φέτος ήταν η σειρά μας. Είμαι πολύ περήφανος για τους συμπαίκτες μου. Στο πρώτο μέρος παλέψαμε τα πήγαμε αρκετά καλά αλλά χάσαμε για 5 πόντους. Στο δεύτερο σετ όλοι μαζί παλέψαμε ήμασταν συγκεντρωμένοι και τα καταφέραμε. Είμαστε πραγματικά πολύ χαρούμενοι αλλά και λίγο κουρασμένοι».