ΙΣΠΑΝΙΑ - ΓΕΡΜΑΝΙΑ 0-2 (ΤΕΛΙΚΟΣ) (Γ)

Παγκόσμια Πρωταθλήτρια για πρώτη φορά στην ιστορία της χρίστηκε η Γερμανία, η οποία επικράτησε στον μεγάλο τελικό των γυναικών με 0-2 της Ισπανίας.

Δύο «χρυσά» γκολ ήταν εκείνα, που έκριναν το παιχνίδι και χάρισαν το χρυσό μετάλλιο στα «Πάντσερ» τα οποία δεν έχασαν ούτε σετ στα εννέα παιχνίδια, στα οποία αγωνίστηκαν στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Η Γερμανία προηγούνταν με 2-6 στο 04:23, όμως στο 8ο λεπτό το ματς ήταν ισόπαλο (10-10), το ίδιο και ένα λεπτό αργότερα (12-12). Η Ισπανία κατάφερε να αποκτήσει προβάδισμα στο 09:54, όταν πέτυχε το 14-12, όμως η Γερμανία ισοφάρισε σε 14-14 με πέναλτι, πέντε δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε. Το ματς οδηγήθηκε στην διαδικασία του «χρυσού» γκολ. Η αθλήτρια της Γερμανίας, Κάτνερ, έκανε βήματα στην επίθεση της ομάδας της, η Ισπανία είχε ευκαιρία να σκοράρει και να επιβληθεί στο σετ, όμως η Γερμανία αμύνθηκε αποτελεσματικά και στην δική της επίθεση η Κάτνερ λυτρώθηκε σημειώνοντας το «χρυσό» γκολ.

Στο δεύτερο σετ, το σκορ ήταν 6-6 στο 03:34 και στο 05:18 10-10. Το σκορ είχε πολλές εναλλαγές, όμως στο 08:18 η Γερμανία απέκτησε προβάδισμα τεσσάρων τερμάτων (14-18). Η Ισπανία κατάφερε να ισοφαρίσει σε 18-18 στο 09:34. Παρ’ όλα αυτά, η Γερμανία σκόραρε ξανά (18-20) στο 09:45, όμως οι Ισπανές έστειλαν το ματς στην διαδικασία του «χρυσού» τέρματος, αφού ισοφάρισαν (20-20) στο 09:58. Η σπεσιαλίστας, Σχάφερ, πέτυχε, ωστόσο, το «χρυσό» γκολ και χάρισε την ιστορική νίκη στην Γερμανία!

ΙΣΠΑΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 0-2 (14-15, 20-22)

ΙΣΠΑΝΙΑ: Μπατίστα Πορτέρο 12, Κονεχέρο Γκαλάν 10, Τόρρας Παρέρα 2, Φερνάντεζ Ρόμπλες, Λούσιο Γκαρσία, Γκαρσία Τόρο, Ενκίνας Γκουαρντάντο 2, Ντίαζ 4, Γκονζάλες Πουντερέ, Λαγούνα Κοντρέρας 4

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Βάλτερ, Σχάφερ 10, Γκέτβαρτ 2, Κάτνερ 5, Κλίνγκερ 8, Ίρμλερ 4, Φίλτερ, Κρετζσχμαρ, Σούχτινγκ, Μόλμαν 8

Διαιτητές: Ρούπσιτς – Μπότινκαν, Αποβολές: 2-0 (Κόκκινη: 1-0)

Δηλώσεις:

ΜΙΣΕΛ ΣΑΦΕΡ (σκόρερ «χρυσού γκολ» στη δεύτερη περίοδο)«Δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια τα συναισθήματα μου. Πέρυσι κατακτήσαμε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα και σήμερα είμαστε πρωταθλήτριες κόσμου. Τι να πω; Δεν έχω λόγια!

Στο τελευταίο σουτ που μας έδωσε  τον τίτλο δεν πρόλαβα να σκεφτώ  τίποτε. Μου πέταξαν την μπάλα, σούταρα, το έβαλα και ένιωσα το πιο όμορφο συναίσθημα της ζωής μου».

ΙΖΑΜΠΕΛ ΚΑΤΝΕΡ (σκόρερ «χρυσού γκολ» στην πρώτη περίοδο)«Σούταρα, τίποτε άλλο. Χωρίς δεύτερη σκέψη, χωρίς καμιά αμφιβολία. Σούταρα και το έβαλα.

Δεν βρίσκω λόγια για να εκφράσω το τι νιώθω αυτή τη στιγμή. Είμαι ευτυχισμένη και υπερήφανη για την πατρίδα μου, για την ομάδα μας, για τις συμπαίκτριες, μου και για τον εαυτό μου.

Η επιτυχία μας οφείλεται όχι τόσο στις ατομικές ικανότητες μας, όσο στην ενότητα, στην ομοιογένεια, στην καλή χημεία και στην επιθυμία μας να φέρουμε το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα».

ΑΛΕΞΑΝΤΕΡ ΝΟΒΑΚΟΒΙΤΣ (προπονητής) «Δυο τίτλοι μέσα σε έναν χρόνο, αυτό είναι υπέροχο και συγκλονιστικό. Πέρυσι κατακτήσαμε την Ευρώπη και σήμερα τον κόσμο. Ειλικρινά τα λόγια είναι φτωχά για να εκφράσω τα συναισθήματα μου.

Υπήρχε σχέδιο τακτικής και στις δυο φάσεις που βάλαμε το χρυσό γκολ, αλλά σε τέτοιες περιπτώσεις μετράει η αποφασιστικότητα των παικτριών.

Είμαι υπερήφανος όχι μόνο επειδή κατακτήσαμε το χρυσό μετάλλιο, αλλά και διότι δεν χάσαμε σε κανένα σετ στους εννέα αγώνες που παίξαμε. Νικήσαμε και στις 18 περιόδους, με 2-0 σε όλους τους αγώνες, και αυτό είναι ένα γεγονός που αποδεικνύει την υπεροχή και την κυριαρχία μας.

Φεύγουμε αύριο από το Ηράκλειο με το τρόπαιο και με υπέροχες εντυπώσεις και ανεξίτηλες αναμνήσεις. Δεν το λέω για να κολακεύσω τους διοργανωτές, αλλά επειδή αυτή είναι η αλήθεια. Εχω καθοδηγήσει την ομάδα μας σε οκτώ μεγάλες διοργανώσεις τα  τελευταία έξι χρόνια και αυτή εδώ, από πλευράς συνθηκών, ατμόσφαιρας, φιλοξενίας  ήταν η καλύτερη με διαφορά. Ευχαριστούμε την Κρήτη για ό,τι μας πρόσφερε».

Φερνάντεζ Ρόμπλες Βιρτζινία (αθλήτρια Ισπανίας): «Είμαστε περήφανες με την δεύτερη θέση που κατακτήσαμε, αν και φυσικά στενοχωρηθήκαμε που χάσαμε στον τελικό.

Έχουμε βελτιωθεί ως ομάδα, παίξαμε πολύ καλά σε όλο το Παγκόσμιο πρωτάθλημα και εκπροσωπήσαμε την χώρα μας με τον καλύτερο τρόπο. Πήραμε την 2η θέση στον κόσμο, ενώ οι Νεάνιδες πριν μία βδομάδα πήραν την πρώτη θέση εδώ στην Κρήτη. Το άθλημα μας στην Ισπανία βρίσκεται σε πολύ υψηλό επίπεδο».

Αλόνσο Αννα (βοηθός προπονητή Ισπανίας): «Παίξαμε πολύ καλά στον τελικό. Δώσαμε το 100% των δυνάμεών μας και χάσαμε και τα δύο σετ στο «χρυσό γκολ». Η Γερμανία είναι μία πολύ δυνατή ομάδα, όμως και μεις είμαστε σε πολύ καλό επίπεδο. Είμαστε όλοι περήφανοι που πήραμε την δεύτερη θέση».