ΟΥΓΓΑΡΙΑ – ΠΟΛΩΝΙΑ (Γ-Κ18) 2-0

Συναρπαστικός ήταν ο πρώτος αγώνας του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νεανίδων στο κεντρικό γήπεδο του Karteros Beach Sports Center, στο Ηράκλειο

Η Ουγγαρία επικράτησε της Πολωνίας με 2-0 (18-10, 11-10), παίρνοντας τη νίκη με χρυσό γκολ από την Καζίμ στο δεύτερο σετ.

Για τις νικήτριες ξεχώρισαν  στην επίθεση οι Ζεντάι και Λεβάι, ενώ εξαιρετική ήταν στη δεύτερη περίοδο η τερματοφύλακας Λάουρα Κάρμεν Ορμπάν.

Τα σετ: 18-10, 11-10
Ουγγαρία: Όρμπαν, Πέλε, Καζίμ 3, Ζεντάι 10, Λεβάι 10, Σάμπο, Τζίφρικ 6, Κρέουτζ, Μπάρτοκ, Μπουζάκι.
Πολωνία: Κουζμίνσκα, Τσέλκα, Γκιερζέφσκα 2 ,Χέριαν, Χόιοντι 4, Ρογκάλσκα 8, Λεβάλσκα , Πλότνιακ 2, Πέντεκ, Μπαρτκόβιακ.
Διαιτητές: Αλ Χαίλ  - Αλ Γιαφέι (Κατάρ). Αποκλεισμοί: 0-1. Αποβολές: 0-1

ΔΗΛΩΣΕΙΣ
Λάουρα Κάρμεν Ορμπάν (αθλήτρια Ουγγαρίας): «Ήταν ένα καλό ξεκίνημα. Είμαι χαρούμενη για τη νίκη, αλλά και για την καλή ομαδική δουλειά που κάναμε».
Μικαλίνα Χόιντοι (αθλήτρια Πολωνίας): «Ήταν ο πρώτος αγώνας, στο κεντρικό γήπεδο  και φάνηκε ότι είχαμε άγχος. Προσπαθήσαμε σκληρά, αλλά δεν τα πήγαμε καλά. Εστιάζουμε στη συνέχεια της διοργάνωσης.