ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2-0 (Γ-Κ18)

Mε νίκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της η Γερμανία καθώς επικράτησε με της Ρουμανίας με 2-0 σετ, σε αγώνα για τον 3ο όμιλο στην κατηγορία των νεανίδων. Οι τυπικά γηπεδούχες επέβαλαν από την αρχή τον ρυθμό τους και έφτασαν σε άνετη επικράτηση στο πρώτο σετ με 31-16. Στο δεύτερο σετ, οι Γερμανίδες είχαν και πάλι τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κι έτσι κατάφεραν να φύγουν με τη νίκη και τους πρώτους τους βαθμούς στη διργάνωσης.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 2-0 (31-16,16-7)

Γερμανία (Φάσολντ): Φούχς, Ρεινεμαν 9, Γιοχάνα, Γκαουγκενρίντερ, Χούμπνερ 15, Τεont;oρο, Κριστίνα 5, Ντούντα 8, Ίλεφελντ 10, Μπέρντ.

Ρουμανία (Τσιουπίτου): Ντραγκοέσκου 2, Πάβελ 4, Μουρεσάν 3, Τσιρίλα 6, Τσαμπεάν, Μόγκα 2, Τσούτσου, Μανόλε 6, Μπάνου, Κριστέα.

Διαιτητές: Ντος Σάντος-Ασίς, Αποκλεισμοί: 1-3

Δηλώσεις:

Χούμπνερ Καρολίν (αθλήτρια Γερμανίας): «Ξεκινήσαμε πολύ καλά. Παίξαμε θαυμάσια και περιορίσαμε αμυντικά τους αντιπάλους μας κι επίσης η τερματοφύλακάς μας είχε μια εξαιρετική μέρα».

Φασόλντ Κονσταντίν (Πορπονητής Ρουμανίας): «Ήταν ένα σκληρό παιχνίδι με μια νεανική ομάδα, απέναντι στην Γερμανία. Εμείς δεν παρουσιαστήκαμε καλά αμυντικά είχαμε αρκετά προβλήματα. Συγχαρητήρια στην Γερμανία».