ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 1-2 (Γ-Κ18)

Την δεύτερη νίκη της – που ουσιαστικά της δίνει και την πρόκριση στην 12άδα - πήρε η Αργεντινή που νίκησε δύσκολα την Ρουμανία με 2-1 (19-18, 15-17, 8-6) για την δεύτερη αγωνιστική του Γ’ ομίλου του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Νεανίδων (Κ18).

Σε ένα πολύ κλειστό πρώτο σετ, οι Λατινοαμερικάνες με την Γκάλο ενάμιση λεπτό πριν το τέλος πέρασαν μπροστά με 19-18 και στα τελευταία δευτερόλεπτα η Σουάρεζ σταμάτησε την Μανόλε από τα έξι μέτρα και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα της.

Στο δεύτερο σετ η Ρουμανία πήρε τα ηνία στο σκορ με 15-13 στο 18’ και το διεύρυνε σε 17-13 με την Μουρεσάν στο τελευταίο λεπτό, με την Αργεντινή απλά να μειώνει με την Γκάλο σε 17-15.

Στα σουτ άουτ, η Αργεντινή εκμεταλλεύτηκε την διαδικασία στον μέγιστο βαθμό (μόνο η Γκάλο νικήθηκε από την Κριστέα) την ώρα που οι Ρουμάνες έχασαν μία ρίψη με την Μανόλε, ενώ οι Μουρεσάν και Μόγκα αν και ευστόχησαν οι προσπάθειές τους ήταν για ένα πόντο.

ΡΟΥΜΑΝΙΑ – ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ 1-2 (18-19, 17-15, 6-8)

ΡΟΥΜΑΝΙΑ: Τσιρίλα 10, Μόγκα 1, Μανόλε 10, Πάβελ 6, Ντραγκοέσκου 1, Μουρεσάν 5, Καμπεάν 8, Κούκου, Κριστέα, Μπάνου

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρκάχο 4, Αλφρέντι 16, Μολίνα, Γκάλο 9, Μεντίνα 2, Ουρσίνο 9, Καμπανιέρι 2, Μπέλιτς, Σλάιμπε, Σουάρεζ

Διαιτητές: Μποντικάν, Ρούπκιτς (Κροατία) Αποκλεισμοί: 2-0

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Tσιουπίτου ( προπονητής Ρουμανίας):
«Είμαστε περήφανοι για την εμφάνισή μας, αλλά στενοχωρημένοι γιατί χάσαμε στα shoot outH ομάδα μας βελτιώνεται, κάναμε μία καλή εμφάνιση και θεωρώ οτι στον αυριανό αγώνα με την Γαλλία θα πετύχουμε την πρώτη μας νίκη στην ιστορία μας σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα».

Κόνι Σουάρες (αθλήτρια Αργεντινής):
“Παίξαμε κόντρα σε μία δυνατή ομάδα. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες, ήμασταν τυχερές και κερδίσαμε. Η ομάδα μας βρίσκεται τον σωστό δρόμο και κοιτάμε την συνέχεια του Τουρνουά».