ΙΣΠΑΝΙΑ – ΒΡΑΖΙΛΙΑ (Γ-Κ18) 2-0

Τη νικηφόρα πορεία της συνέχισε στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα νεανίδων η Ισπανία, καθώς για τον 2ο όμιλο επικράτησε της Βραζιλίας με 2-0 σετ.

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν χέρι-χέρι στο σκορ με αρκετές θεαματικές φάσεις. Από το 8ο λεπτό και μετά η Ισπανία έδειξε μεγαλύτερη υπομονή στις επιθέσεις και σε συνδυασμό με κάποια λάθη επιθετικά της Βραζιλίας έφτασε στην κατάκτηση του σετ με 20-17.

Στο δεύτερο σετ, παρά το γεγονός ότι η τερματοφύλακας της Βραζιλίας Νεγκόσιο Πετρούτσι πραγματοποίησε αρκετές αποκρούσεις και έβαλε δύσκολα στην Ισπανία, ωστόσο επιθετικά οι Βραζιλιάνες με αρκετά λάθη και πάλι δεν κατάφεραν να πετύχουν αρκετούς πόντους για να διεκδικήσουν κάτι από το σετ. Έτσι η Ισπανία με 2 νίκες στη διοργάνωση είναι έτοιμη να περάσει στην επόμενη φάση.

ΙΣΠΑΝΙΑ ΒΡΑΖΙΛΙΑ (20-17,18-2)

ΙΣΠΑΝΙΑ:  Βέρα, Κοντρέρας 6, Λάμπριθ 16, Λόπεθ 6, Ινιέστα, Κόπενς 4, Ρόμπλες 6, Αρτεάγκα, Ρούλ, Μοράλ.

BRAΖΙΛΙΑ: Πετρούτσι, Μουσάτο 8, Μπαρμπόσα 7, Ρόκο 2, Γκόμεζ ντα σίλβα, Ντε Ολιβέιρα, Μασάδο 4, Κόστα Ντα Σίλβα, Σοάρεζ, Μοράις.

Διαιτητές:  Γκόμερ Γ.- Γκόμερ Μ. (Σουηδία) Αποβολές: 0-0

Δηλώσεις:

Ντε Ολιβέιρα (παίκτρια Βραζιλίας: «Ήταν ένας πολύ καλός αγώνας. Κάναμε ότι μπορούσαμε αλλά δεν τα καταφέραμε. Κοιτάμε το επόμενο παιχνίδι».

Μαλένα Ντίαζ (παίκτρια Ισπανίας): Είναι δύσκολη ομάδα η Βραζιλία. Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι αλλά με υπομονή τελικά χαμογελάσαμε. Κοιτάμε να φτάσουμε όσο πιο ψηλά μπορούμε».