ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Γ-Κ18)  2-1

Τη νίκη με 2-1 σετ πανηγύρισε η Αργεντινή απέναντι στη Γερμανία, στο ντέρμπι κορυφής των δύο ομάδων, κι έτσι οι γηπεδούχες τερμάτισαν στην πρώτη θέση.

Σε ένα παιχνίδι που ήταν από την αρχή μέχρι το τέλος πραγματικό ντέρμπι

Στο πρώτο σετ οι δύο ομάδες ήταν μαζί στο σκορ, το οποίο είχε συνεχείς εναλλαγές. Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Αργεντινή πέρασε μπροστά με ένα πόντο με σκόρερ την Αλφρέντι και την Γερμανία να έχει την τελευταία επίθεση, που όμως δεν εκμεταλλεύτηκε καθώς η κέρδισε επιθετικό φάουλ κι έτσι τελείωσε το πρώτο σετ.

Στο δεύτερο μέρος, η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε με τις δύο ομάδες και πάλι να είναι ισάξιες. Η Γερμανία έδειχνε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού στη διάρκεια του αγώνα καθώς προηγούταν με 2 πόντους. Η αργεντινή είχε την ευκαιρία να στείλει το παιχνίδι στο χρυσό γκολ, αλλά η Γερμανίδα τερματοφύλακας 16 απόκρουσε την τελευταία προσπάθεια κι έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στα σουτ άουτ.

Στη διαδικασία αυτή, οι δύο ομάδες δεν ήταν αρκετά εύστοχες καθώς και οι δύο είχαν αρκετές χαμένες προσπάθειες. Στην 5η και τελευταία προσπάθεια, η Αργεντινή σημείωσε 2 πόντο και η Γερμανία αν ευστοχούσε σε γκολ 2 πόντων θα μπορούσε να πάει τη διαδικασία στον ξαφνικό θάνατο. Η 2 όμως δεν τα κατάφερε κι έτσι η Αργεντινή κέρδισε με 2-1, μια νίκη που της έδωσε την πρωτιά στον 3ο όμιλο.

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ (18-17, 13-15, 5-3)

ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ: Αρκάχο 6, Αλφρέντι 9, Μολίνα 6, Γκάλο 2, Μεντίνα 2, Ουρσίνο 9, Καμπανιέρι, Μπέλιτς 2, Σλάιμπε, Σουάρεζ.

Γερμανία: Φούχς, Ρεινεμαν 5, Γιοχάνα 4, Γκαουγκενρίντερ 2, Χούμπνερ 11, Τεοντόρο, Κριστίνα 8, Ντούντα 2, Ίλεφελντ 3, Μπέρντ

Διαιτητές: Άννα Μπαρμπόσα-Νάντια Μασάδο-Λέμος Αποβολές: 0-2

Δηλώσεις:

Μαγκάλι Αλφρέντι (παίκτρια Αργεντινής): « Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι από την αρχή μέχρι και το τέλος του. Ξέραμε τι δεν κάναμε καλά και διορθώσαμε τα λάθη μας, ενώ είχαμε αρκετά καλή διαχείριση στα σουτ άουτ."

Καρολίν Χούμπνερ (παίκτρια Γερμανίας):  Είχαμε πρόβλημα σε κάποιες άμυνες, το οποίο όμως βελτιώσαμε και πήγε ο αγώνας τα σουτ άουτ. Εκεί δεν κάναμε τις καλύτερες επιλογές και χάσαμε. Θα γίνουμε καλύτερες στη συνέχεια