ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (Α-Κ18) ΒΡΑΖΙΛΙΑ - ΙΣΠΑΝΙΑ 2-0

Η Βραζιλία πέτυχε να προκριθεί στα ημιτελικά του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Εφήβων, καθώς επικράτησε με 2-0 σετ της Ισπανίας, σ’ ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, με πάθος και ένταση.

Οι Λατινοαμερικάνοι είχαν το προβάδισμα σχεδόν σε όλη την διάρκεια του πρώτου σετ. Ωστόσο, δευτερόλεπτα πριν από το φινάλε του πρώτου μέρους, η Ισπανία κατάφερε να ανατρέψει το σκορ, έπειτα από φάση στην οποία πίεσε και «έκλεψε» την μπάλα. Η Βραζιλία ισοφάρισε, η Ισπανία έκανε φάουλ σε επίθεσή της και στην συνέχεια ο Βραζιλιάνος αθλητής, Χαβιέρ, σημείωσε το «χρυσό» γκολ.

Στο δεύτερο σετ η Βραζιλία ήταν εμφανώς ανώτερη των αντιπάλων της, παρουσιάστηκε βελτιωμένη αμυντικά και κυριάρχησε.

Βραζιλία – Ισπανία 2-0 (19-18, 22-17)

Βραζιλία: Ντουάρτε, Σαντάνα Ραπόσο, Γκονζάλβες 10, Μοραΐς, Ολιβέιρα Σαντάνα 10, Χαβιέρ 8, Λάρα Καετάνο 6, Φρέιτας, Ντα Σίλβα Καλκάνιο 7, Μπατίστα Μασάδο

Ισπανία: Σανταμαρία, Λόπεζ Αλφάρο, Πελάεζ Βαγιέχο, Λόπεζ Μπάρτρες 6, Ντίαζ Μοντέρο 2, Εσκομπέντο Ρομέρο 4, Χιντάλγκο Τορεκίγια 14, Πανίτι Μαρτίνεζ, Ροβίρα Μόρτε, Οκάνα Μάτας 10

Διαιτητές: Φάνακ – Ντάρε, Αποβολές: 2-1