ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ Γ-Κ18  ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-2

Οι λεπτομέρειες κάνουν την διαφορά και αυτές ήταν που έκριναν τον δεύτερο προημιτελικό του Παγκοσμίοου Πρωταθλήματος Νεανίδων (Κ18). Η Ολλανδία νίκησε με 2-0 (17-18, 19-20) την Βραζιλία σε ακόμη ένα μεγάλο και αμφίρροπο ματς και στα ημιτελικά για μια θέση στην τελικό θα αντιμετωπίσει την Ουγγαρία.

Και τα δύο σετ κρίθηκαν στο τέλος, με τις «τουλίπες» να είναι αυτές που η τύχη – σε συνδυασμό με το ταλέντο τους και την ικανότητά τους - τους χαμογέλασε. Στην πρώτη περίοδο η Χέιτεν ήταν αυτή που σκόραρε στα τελευταία δευτερόλεπτα το δίποντο γκολ για το 18-17.

Η δεύτερη περίοδος ήταν εξίσου δρματική με το τέλος να μοιάζει με τραγωδία με την λύτρωση να έρχεται για τις Ολλανδέζες. Με το σκορ 20-19 υπέρ τους η Σοάρες στην ύστατη προσπάθεια για να πάει τον αγώνα στα σουτ άουτ κέρδισε σε νεκρό χρόνο πέναλτι από την Χέιτεν που λίγο έλειψε να γίνει η μοιραία για την Ολλανδία. Όμως η Μίρσταντ σταμάτησε την Μπαρμπόσα και οδήγησε την ομάδα της στα προημιτελικά.

ΒΡΑΖΙΛΙΑ – ΟΛΛΑΝΔΙΑ 0-2 (17-18, 19-20)

ΒΡΑΖΙΛΙΑΠετρούτσιΜουσάτο 5, Μπαρμπόσα 15, Ρόκο 6, Γκόμεζ ντα ΣίλβαΝτε ΟλιβέιραΜασάδο 6, Κόστα Ντα ΣίλβαΣοάρεζ 4, Μοράις.

ΟΛΛΑΝΔΙΑΜίρσταντΧέιτεν 12,Τζογκεζάν 8Μπλομ 2Φαν Ντε ΧοκΜάρσμαν 10Στέγκε 6 , ΛουίζΝτε ΓιάγκερΜπόλαρ

Διαιτητές:  Μπαρτκόβιακ, Λάκομι (Πολωνία) Αποκλεισμοί: 0-2

ΔΗΛΩΣΕΙΣ:

Ρόναλντ Τίσεν (προπονητής Ολλανδίας): «Ήταν ένα πολύ σκληρό ματς με μεγάλη ένταση που κρίθηκε στο γκολ. Κάνουμε ένα πολύ καλό τουρνουά και πηγαίνουμε στα ημιτελικά με αυτοπεποίθηση. Με την Ουγγαρία έχουμε παίξει ξανά στο Ευρωπαϊκό».