ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ (Γ-Κ18) ΠΟΛΩΝΙΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-1

Την πρόκρισή της στα ημιτελικά του Παγκοσμίου πρωταθλήματος νεανίδων πανηγύρισε η Πολωνία που μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι με αντίπαλο τη Γερμανία επικράτησε με 2-1 σετ. Στο πρώτο μέρος οι Πολωνές ήταν αυτές που είχαν την κυριαρχία και έφτασαν σε μια εύκολη νίκη. Στο δεύτερο σετ η Γερμανία ισορρόπησε την κατάσταση κι έτσι αν και οριακά πήρε τη νίκη με 17-16 και οδήγησε το παιχνίδι στην διαδικασία των σουτ-αουτ. Εκεί η Πολωνία ήταν πιο έυστοχη και με 7-6 σκορ πήρε την πρόκρισή της στα ημιτελικά.

Το απόγευμα η Πολωνία θα αντιμετωπίσει την Ισπανία για μια θέση στον τελικό, ενώ η Γερμανία θα αγωνιστεί με την Αργεντινή για τις θέσεις 5-8.

ΠΟΛΩΝΙΑ -ΓΕΡΜΑΝΙΑ 2-1 (14-8, 16-17, 7-6)

ΠΟΛΩΝΙΑ: Κουζμίνσκα, Τσέλκα 7, Γκιερζέφσκα 8, Χόλοντι 6, Ρογκάλσκα 14, Λεβάλσκα, Πλότνιακ 2, Πέντεκ, Μπαρτκόβιακ.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Φούχς, Ρεινεμαν 6, Γιοχάνα, Γκαουγκενρίντερ, Χούμπνερ 11, Τεοντόρο, Κριστίνα 8, Ντούντα, Ίλεφελντ 6, Μπέρντ

Διαιτητές: Μπαρμπόσα-Μασάδο Λέμος, Αποβολές: 0-0