ΘΕΣΕΙΣ 9-12: ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 0-2 (Γ-18)

Άτυχη στάθηκε η Εθνική Νεανίδων καθώς ηττήθηκε με 2-0  από την Ρουμανία (18-19, 15-16) και θα παίξει αύριο (19/6) στον αγώνα για την 11η θέση του 2ου Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Beach Handball Εφήβων- Νεανίδων «Ηράκλειο 2022».

Η Ελληνική ομάδα μπήκε δυνατά στο πρώτο σετ (4-0), όμως η Ρουμανία στην συνέχεια πήρε τα… ηνία του αγώνα. Το φινάλε του σετ ήταν συναρπαστικό αφού η Εθνική μας προηγήθηκε 18-17 στο 9΄45’’ με τέρμα της Κουκμίση, όμως η Μουρεσάν είχε τον τελευταίο λόγο και η Ρουμανία κατέκτησε το πρώτο σετ με 19-18 με την λήξη του.

Το ίδιο μοτίβο, υπήρξε και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Τελικά νικήτρια ήταν και πάλι η Ρουμανία, με 16-15, αφού η Μαλέ "νικήθηκε" από την γκολκίπερ της αντίπαλης ομάδας, Χριστέα, στην τελευταία και καθοριστική φάση του σετ.

Πρώτη σκόρερ της ελληνικής ομάδας ήταν η Μαλλέ με 12 πόντους.

Η Εθνική θα αγωνιστεί πλέον για τις θέσεις 11-12 με την ηττημένη του αγώνα Ταϊλάνδη – Ουκρανία.

ΕΛΛΑΔΑ – ΡΟΥΜΑΝΙΑ 0-2 (18-19, 15-16)

Ελλάδα: Παπακώστα, Σπιρολάρι , Πατσάνη 6, Μανδαμαδιώτη, Κουκμίση 8, Μάλλε 12, Κούρτη , Μυλωνά 7, Καπρινιώτη, Σούσκα

Ρουμανία: Τσιρίλα 8 , Μόγκα , Μανόλε 9, Πάβελ 4 , Ντραγκοέσκου , Μουρεσάν 12 , Καμπεάν, Κούκου, Κριστέα 2, Μπάνου.

Διαιτητές: Μπαρμπόσα, Λέμος – Αποβολές: 0-0