ΗΜΙΤΕΛΙΚΟΣ (Γ-Κ18) ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ  0-2

Η Ολλανδία ήταν η μεγάλη νικήτρια του ημιτελικού με την Ουγγαρία, επικρατώντας 2-0 σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι που κρίθηκε στο τέλος, εφάμιλλο της ποιότητας και της δυναμικής των δύο ομάδων. Κάλλιστα θα μπορούσε να ήταν ο τελικός της διοργάνωσης, με τις δυο ομάδες να επιβεβαιώνουν τις διακρίσεις τους (πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ουγγαρία, δευτεραθλήτρια Ευρώης και Κόσμου η Ολλανδία).

Τόσο το πρώτο, όσο και το δεύτερο σετ κρίθηκαν στις λεπτομέρειες, με τις Ολλανδέζες στην πρώτη περίοδο να παίρνουν προβάδισμα έξι γκολ (14-20) προς το τέλος του αγώνα, την Ουγγαρία όμως να απαντά με ένα σερί 6-0 και να ισοφαρίζει 20-20, σκορ με το οποίο τελείωσε το σετ, για να πάρουν τελική τη νίκη στο «χρυσό γκολ» οι Ολλανδέζες 20-21.

Ανάλογη και ακόμα πιο συναρπαστική η εικόνα του αγώνα και στο δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να είναι σε όλη τη διάρκειά του κοντά στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δυο να μπορέσει να ξεφύγει με περισσότερα από δυο γκολ, μέχρι που το 16-16 έγινε 21-16 για την Ουγγαρία. Η εντυπωσιακή αντεπίθεση της Ολλανδίας στο τελευταίο 1,5 λεπτό, με σερί 6-0 της έδωσε τη μεγάλη νίκη και μαζί την πρόκριση στον τελικό της διοργάνωσης.

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Όρμπαν, Πέλε, Καζέμ 4, Ζεντάι 22, Λεβάι 7, Σάμπο, Τσιφρίκ 4, Κρόιτς 2, Μπάρτοκ, Μπουσάκι 2.

ΟΛΛΑΝΔΙΑ: Μίρσταντ, Χέιτεν 6,Τζογκεζάν 8, Μπλομ, Φαν Ντε Χοκ, Μάρσμαν 14, Στέγκε 15, Λουίζ, Ντε Γιάγκερ, Μπόλαρ

Διαιτητές: Αντόνιο Ντος Άντος (ΒΡΑ)-Άσις Φλάβιο (ΒΡΑ) Αποκλεισμοί: 1-1

Veerle Meerstad (Αθλήτρια Ολλανδίας): «Είναι καταληκτικό αυτό που ζούμε. Πέρσι δεν τα καταφέραμε και χάσαμε στο τέλος, εφέτος όμως πετύχαμε από πού θέλαμε. Παίξαμε πολύ καλά και απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα.

Τώρα έχουμε μπροστά μας τον τελικό που θα πρέπει να παίξουμε και πάλι όπως σήμερα, σαν ομάδα και να προσπαθήσουμε να πάρουμε τη νίκη και τον τίτλο».