ΜΙΚΡΟΣ ΤΕΛΙΚΟΣ ΓΑΛΛΙΑ – ΙΡΑΝ 0-2  (Α - Κ18)

Την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο του Παγκοσμίου πρωταθλήματος Beach Handball Εφήβων κατέκτησε το Ιράν, για πρώτη φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε με 2-0 (20-16, 19-18) της Γαλλίας στον μικρό τελικό της διοργάνωσης.

Οι Ιρανοί «κυριάρχησαν» στο πρώτο δεκάλεπτο και κατάφεραν να κατακτήσουν το πρώτο σετ με 20-16.

Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ και έφτασαν στην διαδικασία του «χρυσού γκολ», με το Ιράν να σκοράρει και να παίρνει το σετ με 19-18 και την νίκη με 2-0, πανηγυρίζοντας μία μεγάλη επιτυχία για την χώρα τους.

ΓΑΛΛΙΑ:  Μας 6, Ακακπό 4, Ντιμπουά 8, Περσικό 2, Ντεσμπονέ , Ουλιέ , Σαϊντανί, Ραταμπούλ, Ντεσάμπ 12, Πετί 2.

IΡΑΝ: Χοσεϊνί Γκοχάρι 1, Σαεϊντί , Χεϊνταριάν Χ., Σαμς Φαλαβαργιάνι 12, Χεϊνταριανπούρ 4, Χεϊνταριάν Α. 10, Ιμάνι Μασούντ, Αλιπούρ, Γκόλνταν, Εντεσάρι Ναγιαφαμπάντι 12.

Διατητές: Μπαρμπόσα – Λέμος (Πορτογαλία) Aποκλεισμοί: 1-4