Παγκόσμιο γυναικών: Ελλάδα - Πορτογαλία 2-0

Με το απόλυτο νικών στους τρεις αγώνες που έδωσε στην πρώτη φάση του Παγκοσμίου Πρωταθλήματος Μπιτς Χάντμπολ πέρασε στην επόμενη φάση η Ελλάδα, επικρατώντας και της Πορτογαλίας 2-0, για τον α’ όμιλο.

Σε ένα ιδιαίτερα σκληρό και κλειστό παιχνίδι, η Ελληνική ομάδα ξεκίνησε καλά και ξέφυγε στο σκορ με 5 γκολ (11-6) στο 6ο λεπτό του πρώτου σετ, με την Πορτογαλία όμως να βελτιώνεται και να μειώνει 13-12 λίγο πριν τη λήξη με εύστοχο πέναλτι της Μοργάδο. Η Ελλάδα όμως δεν άφησε περιθώριο αντίδρασης και με γκολ της Δημητρίου πήρε τη νίκη 15-12.

Εξίσου ανταγωνιστικό ήταν και το δεύτερο σετ, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ, χωρίς κάποια από τις δύο να παίρνει προβάδισμα μεγαλύτερο των δυο γκολ, με το σκορ να είναι ισόπαλο 14-14 δυο λεπτά πριν τη λήξη.

Οι έξυπνες άμυνες της Ελληνικής ομάδας οδήγησαν σε λάθη την Πορτογαλία στις επιθέσεις της και με ένα εντυπωσιακό 5-0 έφεραν το σκορ στο 19-14, για να διευρυνθεί ακόμα περισσότερο το σερί της η Ελλάδα και να παίρνει τη νίκη και στο δεύτερο σετ, με 21-14.

Εντυπωσιακή η Μάγδα Κεπεσίδου με 11/24 αποκρούσεις (46%), ενώ η Λένα Μούρνου είχε 16 πόντους στην επίθεση.

ΕΛΛΑΔΑ-ΠΟΡΤΟΓΑΛΙΑ 2-0 (15-12, 21-14)

Ελλάδα: Κεπεσίδου Μάγδα, Κερλίδη 9, Ποιμενίδου, Καλοϊδή, Μούρνου 16, Δημητρίου 2, Τροχίδου 6, Λογδανίδου, Διακογιάννη 1, Κεπεσίδου Νικολίνα 2.

Πορτογαλία: Ολιβέιρα 2, Μέντες 2, Ρόχα 4, Ρέγκο, Μοργάδο 12, Γκονάλβες Σοφία 2, Γκονάλβες Λεονόρ 4, Σάντος, Ούρσου, Κόρο.

Διαιτητές: Πέδρο Ορτέγκα (ΒΕΝ)-Μιγκέλ Αουλάρ (ΒΕΝ).  Αποκλεισμοί:  3-1