Παγκόσμιο Εφήβων Β'Φάση 1η αγωνιστική

Ξεκίνησαν σήμερα οι αγώνες της κύριας φάσης στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα beach handball στην κατηγορία των εφήβων. Οι δώδεκα ομάδες ρίχτηκαν στη μάχη έτσι ώστε να εξασφαλίσουν πλέον μια θέση στην τελική οκτάδα της διοργάνωσης. Οι αγώνες θα συνεχιστούν το απόγευμα με την 2η αγωνιστική της κύριας φάσης.

1ος όμιλος

Στον πρώτο όμιλο στο εναρκτήριο παιχνίδι η Βραζιλία ξεκίνησε δυναμικά καθώς επικράτησε με 2-1 τη Σουηδίας, την πρωτοπόρο του ομίλου. Στο πρώτο σετ η Σουηδία πήρε τη νίκη, όμως στο δεύτερο η Βραζιλία κατάφερε να σκοράρει περισσότερους πόντους και να στείλει το παιχνίδι στη διαδικασία των σουτ-άουτ. Εκεί η Βραζιλία πήρε την πολύτιμη νίκη με σκορ 7-6 και μπήκε πολύ δυναμικά στην κύρια φάση, μπαίνοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Στο επόμενο παιχνίδι, η Κροατία συνέχισε τη νικηφόρα πορεία της καθώς επικράτησε με 2-1 σετ επι του μαχητικού Ιράν και κράτησε τον εαυτό της στην 3η θέση. Στο τελευταίο παιχνίδι του ομίλου, το Κατάρ κέρδισε τη Γαλλία με 2-0 σετ και πήρε τους πρώτους του βαθμούς στην κύρια φάση. Έτσι η Γαλλία, μετά και την ήττα της Σουηδίας έχασε την ευκαιρία να με τυχών νίκη της θα ήταν επικεφαλής στον όμιλο.

2ος όμιλος:

Στα παιχνίδια του δευτέρου ομίλου, εκεί όπου βρίσκεται και η Εθνική Ελλάδος, άγγιξε την υπέρβαση, αλλά στη διαδικασία των σουτ-άουτ δεν κατάφερε να κερδίσει την Γερμανία και να φτάσει στη νίκη που θα την έβαζε δυνατά στην πρόκριση της οκτάδας. Σε συνδυασμό και με τη νίκη της Ουκρανίας επί της Ιορδανίας με 2-0 σετ, η Εθνική Ελλάδος έμεινε τελευταία στον όμιλο και θα διεκδικήσει τους πρώτους της βαθμούς στα επόμενα παιχνίδια. Τέλος, η Ισπανία κέρδισε την Αργεντινή με 2-0 σετ και παρέμεινε στο κυνήγι της πρώτης θέσης.